Fakty a mýty o čokoláde


Ľudia majú tendenciu ospravedlňovať svoje slabosti a úlety. V mojom prípade to nie je až taká "silná slabosť", ale priznám sa otvorene, že čokoládu mám fakt rada. Jednak preto, že okrem ovocia je to jediný sladký pôžitok, ktorý si doprajem. A tiež preto, že si môžem kúpiť kvalitnejšiu čokoládu s vyšším obsahom kakaa, takže má minimum pridaného cukru. Samozrejme ju nejem každý deň. Nedávno som čítala veľmi zaujímavé fakty o čokoláde, ktoré sa snažili vyvrátiť mýty o jej konzumácii a následnom vplyve na organizmus.  Tieto informácie ma vcelku potešili, preto vám prinášam tie najzaujímavejšie z nich.

Mýtus č.1: Čokoláda nemá žiadnu nutričnú hodnotu

Čokoláda, hlavne horká, je výborným zdrojom horčíka, medi, železa a zinku. V menšej miere obsahuje aj fosfáty vápnika a proteíny. Významnú úlohu v strave tvoria aj antioxidanty, ktoré sú obsiahnuté napr. aj v čaji alebo v červenom víne. Priemerná čokoláda má približne rovnaké množstvo antioxidantov ako pohár červeného vína, 3 menšie šálky zeleného čaju alebo 2/3 šálky čerstvých čučoriedok. Podľa štúdie (Tufts University Boston, Universit degli Stui dell´Aquila) majú látky z tmavej čokolády pozitívny vplyv na krvný tlak a inzulínovú odolnosť. V neposlednom rade obsahuje sto-gramová čokoláda asi 15 gramov vlákniny.

Mýtus č.2: Čokoláda obsahuje veľa kofeínu

Kakaové bôby naozaj obsahujú malé percento kofeínu. V 40 gramovej tabuľke čokolády je asi 6 mg kofeínu. Ale nedá sa povedať, že by to bolo veľké množstvo. V jednej šálke bežnej kávy sa nachádza 65 až 135 mg kofeínu, čo je s porovnaním menšej čokolády omnoho viacej. Takže ak by ste chceli čokoládou dosiahnuť kofeínový pôžitok podobný káve, museli by ste jej zjesť naozaj veľa. A to by už asi pôžitok nebol...

Mýtus č.3: Čokoláda kazí zuby

Výsledky štúdie z Osaka University v Japonsku v roku 2000 naznačujú, že lusk kakaových bôbov má preukázateľné antibakteriálne účinky a môže bojovať proti zubnému povlaku a kazom. Lenže väčšina receptúr na výrobu lahodnej čokolády sa nezaobíde bez cukru. A práve ten je hlavným spúšťačom kazivosti zubov, pretože živí baktérie v ústnej dutine, ktoré metabolickými procesmi premieňajú cukry a škroby na organické kyseliny. Tieto kyseliny odvápňujú zubnú sklovinu. Z narušenia zubnej skloviny je už len krôčik k vzniku zubného kazu.


Celý článok s ôsmymi vedecky vyvrátenými mýtmi o čokoláde môžete nájsť v archíve vedecko-technického časopisu 21. storočie (konkrétne číslo 11/2014).


up button