Bezlepkový chlieb

enivera recept detail
1000 ml teplej vody
sušené kvasnice
1 PL trstinového cukru
100 g pšenovej múky
350 g pohánkovej múky
350 g ryžovej múky


100 g solamylu (dá sa nahradiť múkou)
100 g tuku (oliv. olej či prepustené maslo)
2 PL nerafinovanej soli
2 PL zarovno guarovej gumy
1 PL sušeného granulovaného cesnaku
1 PL mletej rasce

Bezlepkový chlieb


POSTUP:Suroviny v recepte sú na dva chlebíky v truhličkovej forme na pečenie (rozmer 10x29cm, výška 7cm). V poslednom čase ale používam namiesto hlbokej truhličky nízke plechy (23x20 cm, výška 4cm). Chlieb potom vyzerá skôr ako "fokáča" a má viacej chrumkavej kôrky.

Z teplej vody, droždia a cukru si zarobíme kvások, ktorý necháme zaktivovať. Pokiaľ máte robot na vymiesenie cesta, tak do misy dávam na dno ako prvé kvások. Potom do nej ďalej odvážim všetky suroviny. Cesto dôkladne vymiesime 10 minút. Čas miesenia je dôležitý, aby sa dobre spojili sypké suroviny a hlavne, aby sa dobre rozmiešal guar.

Po vymiesení rozdelíme cesto na dva plechy a necháme kysnúť na teplom mieste, aby sa takmer zdvojnásobil objem. Ak to s časom kysnutia preženiete, stred cesta sa prepadne. Ak sa to náhodou stane, premiešajte cesto na plechu špachtlou, vytlačte bublinky, uhlaďte povrch a nechajte znovu kysnúť.

Pečieme v rozohriatej rúre na 200 stupňov približne 30 minút. Potom teplotu znížime na 170 st. a dopekáme ďalších 15 min. Dĺžka pečenia závisí aj od výšky formy.

Po upečení chlieb hneď vyklopíme z formy a necháme vychladnúť na mriežke.

Na fotke sú tri druhy chlebíka. Rozdiel je v použitých múkach.

TIP:

Najlepší je čerstvý chrumkavý, potretý bylinkovým cesnakovým maslom (vymiešané maslo, pretlačený cesnak, štipka soli a sušené bylinky podľa ponuky).


up button