Hríbové rizoto

enivera recept detail
jarná cibuľka 2ks
cesnak 2 strúčiky
kokosový olej 1ČL
ryža gulatozrnná 2 dcl
sušené hríby (dubáky najlepšie)

vývar (slepačí, zeleninový)
biele víno 1 dcl
soľ
maslo 2 PL
parmezán

Hríbové rizotoObligátne začnem s tým, že je to naozaj veľmi ľahký a celkom rýchly obed. Nevyžaduje nijaké špeciálne suroviny, väčšinou toto rizoto varím, keď doma nič iné nemáme :) Fajnšmekri z Talianska by mohli mať námietky k postupu varenia, ale toto je v prvom rade rýchly recept. Môžete rizoto variť aj tradičným pomalým spôsobom, kedy sa tekutina za stáleho miešania prilieva postupne.

POSTUP:


Úplne na začiatok si sušené hríby zalejeme dostatočným množstvom vriacej vody, aby boli ponorené a necháme ich zmäknúť.

Na malom množstve oleja si orestujeme jarnú cibuľku a pretlačený cesnak. Pridáme umytú ryžu, pár minút miešame, kým sa neuvoľní škrob. Potom pridáme namočené hríby, soľ, biele víno, chvíľku miešame. Zalejeme vriacim vývarom a precedeným výluhom z hríbov (určite ho nevylievajte, dodá ešte viacej chuti). Privedieme do varu, prikryjeme a na miernom ohni necháme bublať 15 minút. Ak sa počas varenia absorbuje tekutina, prilejeme.

Keď je ryža mäkká (ale šťavnatá, musí tam ostať trochu tekutiny), odstavíme z ohňa a hneď vmiešame plátky masla a nastrúhaný parmezán. Tie dodajú rizotu krémovosť. Môžeme ozdobiť (mojou obľúbenou) sušenou zelerovou vňaťou.

TIP:

Ak nemáte vývar, postačí aj vriaca voda a trochu vegety  = úplne krajné riešenie, dúfam, že mi bude odpustené :)


up button