Vianočné medovníčky

enivera recept detail
300 g múky mix
(pohánková, ryžová, pšenová...)
85 g rozpusteného masla alebo ghí
2 celé vajcia
3 PL medu
1 ČL sódy bikarbóny

1/2 PL guaru
1/2 KL mletého badiánu
1/2 ČL mletej škorice
1/2 KL mletých klinčekov
1/2 KL stévie
šťava a kôra z polovice citróna


Vianočné medovníčky


POSTUP:


Príprava bezlepkového cesta je podobná ako pri klasických medovníkoch. Ak použijete pšenovú múku, tej dajte najmenej, lebo je viac hutná. Najlepšie v pomere 125 g pohánkovej : 125 g ryžovej : 50 g pšenovej. Ale pokiaľ nemáte všetky tri druhy múky, môžete dať len jeden druh, napr. len pohánkovú alebo len ryžovú. Taktiež sa dá použiť aj kukuričná múka.  Suroviny zmiešame do kompaktného cesta, ktoré necháme pár hodín odležať v chlade.
Pripravíme si plech vystlaný papierom na pečenie a predhrejeme trúbu na 180 stupňov. Rozvaľkáme cesto na hrúbku 0,5 cm (najlepšie na silikónovej podložke, bude sa s ním lepšie pracovať) a vykrajujeme medovníčky.

Pred pečením nepotierame.
Pečieme cca 8 min a hneď po vybratí z trúby ich potrieme tenkou vrstvou rozšľahaného vajíčka. Zbytková teplota práve upečených medovníkov vajíčko upraví a budú sa krásne lesknúť.

Medovníčky skladujte v pootvorenej dóze, najlepšie v chlade. Vydržia mäkké aj dlhšiu dobu, aj keď musím povedať, že dlhá doba je relatívny pojem, keďže u nás sa vždy zjedli ako prvé :)
up button