Perník

enivera recept detail
250 ml tekutiny
(ryžové mlieko alebo čistá voda)
1 vajce
200 g ryžovej múky
1 ČL guaru
1 ČL stévie
1 PL medu
1 ČL sódy bikarbóny
1/2 balenia prášku do perníka

2 ČL mletej škorice
1 KL mletých klinčekov
2 ČL perníkového korenia
50 g rozmusteného masla alebo ghí
sušené opláchnuté brusnice
posekané orechy
2,5 dcl džemu bez cukru alebo ovocného pyré
2 PL kakaa (nepovinné)

Perník


POSTUP:


Neexistuje asi ľahší recept, ako je tento perník. Všetky suroviny dáme do jednej misy a ponorným mixérom spojíme do cesta krémovej konzistencie. Cesto vylejeme do formy na pečenie. Používam najčastejšie okrúhlu formu s priemerom 25 cm, ale môžete použiť aj hranatý plech. Spravidla čím menší bude plech, tým bude perník chutnejší, pretože bude vyšší a počas pečenia sa nevysuší.

Pečieme na 180 st. po dobu približne 25 minút.

ZISTILA SOM,  ŽE:

1: Nezáleží na tekutine.

Či dáte kravské mlieko, rastlinné mlieko alebo čistú vodu, výsledok bude rovnaký. Na chuti to nič nezmení, pretože koreniny (perníkové korenie, klinčeky a škorica) prekryjú prípadné chybičky chuti.

2: Šťavnatosť perníka je vďaka džemu.

To, že sa pridáva do perníka džem, nie je žiadna novinka. Lenže pri množstve 200g múky som bola zvyknutá pridať tak maximálne 2 polievkové lyžice. Ale keďže som nemala cez leto čo robiť a vo výsledku máme plnú komoru zdravých džemov bez konzervantov a cukru, tak som bola "nútená" nájsť pre ne vhodné využitie :) A tak z experimentu vznikol jeden z mojich najobľúbenejších koláčov.

3: Cukor v tomto recepte vôbec nechýba.

Priznám sa, že niekedy je fakt ťažké dosiahnuť chutný výsledok bez pridania cukru, iba so stéviou. Ale vďaka džemu a brusniciam je perník naozaj výborný. Do dokonalosti mu chýba už len čokoládová poleva (samozrejme z kvalitnej čokolády s vysokým obsahom kakaa).

4: Bez kakaa mi chutí ešte viac.

Kakao je v tomto recepte naozaj nepovinná zložka. Horná hlavná fotka receptu je bez kakaa a tu prikladám aj variantu s kakaom (fotené mobilom). Určite skúste obi dva typy.
up button